SunSmart Blog UWAGA! Ostre cięcie systemu opustów od 1 stycznia!

24.09.2021, 11:34
UWAGA! Ostre cięcie systemu opustów od 1 stycznia!

System rozliczeń prosumentów zmieni się albo od 1 stycznia, albo w trakcie 2022 r. Nie chciałbym wskazywać konkretnej daty - mówi Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE

Dziennik Gazeta Prawna opublikował wywiad z Ireneuszem Zyska, pełnomocnikiem rządu ds. OZE, na temat szeroko dyskutowanej ustawy dotyczącej rozliczeń prosumenckich:

Minister w wywiadzie powiedział, " możemy spodziewać się dobrych rozwiązań dla prosumentów. Nadal będę mogli się rozwijać, w dalszym ciągu będziemy obserwować wzrost liczby instalacji w Polsce. Osobiście bardzo mi na tym zależy jako pełnomocnikowi rządu ds. OZE. Kluczowe jest jednak to, że prosumenci, którzy obecnie są w systemie opustów, będą mieć gwarancję rozliczeń w tym systemie przez 15 lat od momentu wprowadzenia do sieci pierwszej kilowatogodziny. Trzeba zauważyć, że system opustów jest najkorzystniejszym dla prosumentów w całej UE, jeśli nie na świecie. Jednak, ze względu na szybki przyrost liczby prosumentów – w tej chwili mamy ich już ponad 600 tys., a szacunki na 2024 r. opiewają na ponad 2 mln – potrzebna jest zmiana. Już teraz odnotowujemy sytuacje, gdy automatyka systemowa wyłącza instalacje z powodu problemów sieciowych. Sieć elektroenergetyczna ma ograniczoną elastyczność. Nie może być magazynem dla coraz większej liczby prosumentów. Niepodjęcie zmian może prowadzić do katastrofy"

Zapowiedział, że prosumenci moga liczyć na dalsze wsparcie m.in. w postaci dotacji z nowego programu „Mój prąd 4.0” – domowe instalacje: magazyny energii i ciepła, ładowarki do samochodów elektrycznych czy systemy zarządzania energią. Wprowadzeniu programu będzie towarzyszyć nowy system rozliczeń dla prosumentów, który nazywamy sprzedażowym lub – w slangu energetycznym – net-billingiem.

Według odpowiedzi Ireneusza Zyski – Wiceministra Klimatu i Środowiska w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna, model sprzedażowy zamiast systemu opustów zostanie wprowadzony od razu. Nie będzie żadnego okresu przejściowego. System rozliczeń prosumentów, w zależności od przeprowadzenia ścieżki legislacyjnej zmieni się albo od 1 stycznia, albo w trakcie roku 2022. Wiceminister nie podał konkretnej daty, gdyż jest ona uzależniona od tego jak będzie przebiegała dalsza sejmowa droga projektu. Według odpowiedzi Wiceministra Ireneusza Zyski, niezwłoczne przejście na model sprzedażowy zostało zaakceptowane przez autorów inicjatywy poselskiej, w tym poseł Jadwigę Emilewicz. Również Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaakceptowały takie rozwiązanie. Dzięki temu, zapisy obu projektów mają zostać ujednolicone. Wiceminister powiedział w wywiadzie, że najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 29 września – 1 października

Inwestorzy zainteresowani fotowolatika nie powinni czekać, zapraszamy do analizy efektywności inwestycji w instalacje fotowoltaiczną i porównanie ofert na fotowo.pl , gdzie mogą Państwo sprawdzić cenę instalacji i efektywność pracy instalacji fotowoltaicznej w danym regionie, gminie, mieście.