SunSmart Pompy ciepła

Pompy ciepła

Pompy ciepła powietrze/woda to nowoczesne i energooszczędne źródło ciepła, które znajduje zastosowanie w domach i budynkach modernizowanych. To najtańszy i najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania budynków i wody użytkowej.

Pompy ciepła powietrze-woda to jedno z najbardziej ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań ogrzewania budynków. Nie generują żadnych zanieczyszczeń ani spalin. Naturalne ciepło czerpią głównie z otoczenia. Stosując pompy ciepła realnie wpływasz na poprawę jakości powietrza! Pompy ciepła gwarantują wydajne ogrzewanie domu zimą i chłodzenie latem. Pompy ciepła powietrze-woda są w stanie efektywnie ogrzewać budynek przy temperaturach zewnętrznych nawet do -25°C i chłodzić przy temperaturach zewnętrznych w przedziale od 10°C do 48°C.
Pompa ciepła powietrze woda  to także rekordowa energooszczędność. Ciepło ze środowiska jest całkowicie bezpłatne, a jedynym kosztem eksploatacji jest energia elektryczna używana do pracy pompy ciepła.

Dodatkowym atutem zasilanych energią elektryczną pomp ciepła powietrze-woda jest możliwość połączenia ich z instalacją fotowoltaiczną. Pozwala to w tani i ekologiczny sposób uzyskać energię elektryczną z bezpłatnej energii słonecznej. Dzięki temu pompa ciepła staje się jeszcze bardziej efektywna, energooszczędna i przyjazna środowisku.

Pompy ciepła charakteryzują się najwyższą klasą efektywności energetycznej A+++ lub A++ dzięki czemu można liczyć na wyższy poziom dofinansowania. 

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła w swoim głównym założeniu, to urządzanie, którego zadaniem jest przetransportowanie ciepła do czynnika grzewczego, podnosząc jego temperaturę. W praktyce sprowadza się to do wykorzystania powietrza zewnętrznego – czyli źródła – do ogrzania domu oraz wody użytkowej. Pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego i oddaje je do wody w średniorocznym stosunku 3 kWh ciepła na 1 kWh energii elektrycznej. Dzieję się tak z dwóch powodów. Po pierwsze dzięki różnicy temperatur między czynnikiem chłodniczym a powietrzem oraz procesom rozprężania i odparowania. Po drugie z uwagi na różnicę temperatur między czynnikiem chłodniczym a wodą oraz procesy sprężania i skraplania

zródło: Bosch

 

Poniżej przedstawiamy zestawienie rocznych kosztów ogrzewania budynków: