SunSmart Blog Pompa ciepła - rozwiązanie na trudne czasy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła.

17.06.2022, 12:03
Pompa ciepła - rozwiązanie na trudne czasy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła.

Wzrost cen opału nie pozostawia złudzeń - ogrzewanie będzie bardzo kosztowne. W ciągu ostatniego roku ceny opału wzrosły o 76,5%, gazu o 49,5%. Rząd proponuje Polakom gromadzenie gałęzi na opał. Polskę i całą europejską wspólnotę czeka wyjątkowo ciężka zima.

Unia Europejska planują wprowadzenie zakazu sprzedaży pieców węglowych i gazowych od 2029 roku. Plany podyktowane są zarówno dbałością o środowisko jak i koniecznością uniezaleźnienia się od dostaw gazu z Rosji. Wymusza to konieczność zmiany urządzeń grzewczych. Z pomocą przychodzi dofinansowanie Czyste Powietrze w ramach, którego można otrzymać finansowe wsparcie przy wymianie źródła ogrzewania. Na wymianę istniejącego źródła ogrzewania na pompę ciepłą powietrze/woda o podwyzszonej klasie efektywnosci energetycznej można otrzymać od 13 500 - 27 000 PLN ( w zależności od dochodów). 

Wybierając pompę ciepła zwrócmy uwagę na następujące aspekty:

a) na jak długo producent zapewnia dostęp do częsci zamiennych - współpracujemy z producentami, którzy zapewniają dostęp do częsci zamiennych nawet przez 20 lat po zakończeniu produkcji

b) rodzaj zastosowanych komponentów i technologii to czynniki, które w decydujący sposób wpływają na najważniejsze parametry techniczne pomp ciepła, do których zaliczamy: wydajność grzewczą, współczynnik sprawności COP/SCOP, maksymalną temperaturę zasilania systemu grzewczego, ilość czynnika chłodniczego i emisję hałasu.

c) dostosowanie pracy pompy ciepła do istniejącego instalacji grzewczej - najbardziej efektywne jest ogrzewanie podłogowe (niskotemperaturowe), ale pompy ciepła mają możliwość pracy do termperatury +60/65 stopni, co zapewnia możliwośc pracy z grzejnikami ceramicznymi i źeliwnymi

d) istotnym aspektem jest zastosowany czynnik grzewczy w pompie ciepła. Czynnik R32 jest czynnikiem zdecydowanie bardziej ekologicznym, stąd w niedalekiej przyszłości ma zastąpić czynniki o większm wskaźniku. Wskaźnik tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) dla czynnika R32 jest prawie trzy razy niższy niż dla wypieranego przez niego R410A. Dodatkowo podczas napełniania urządzeń można ograniczyć ilość użytego środka aż o 30% w porównaniu z wypieranym przez niego R410A, co sprawia, że jest zdecydowanie bardziej ekologiczny.