SunSmart Blog Jak obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej?

28.06.2021, 08:35
Jak obniżyć koszty instalacji fotowoltaicznej?

Średni koszt instalacji fotowoltaicznej w Polsce to ponad 30tys PLN, na taką cenę mają wpływ przede wszystkim jakość wybranych komponentów, rodzaj dachu i długość gwarancji, takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego przez portale Oferteo i Murator.

Najczęsciej poszukiwana i kupowana moc instalacji mieści się w przedziale między 5 a 10 kWp, przy średniej cenie za kWp 3725 PLN. Ci, którzy decydowali się na wariant ekonomiczny płacili około 3648 PLN a za wersję premium 4345 PLN. Na róznice w cenie miały wpływ przede wszystkim przedłużna gwarancja, jakość wybranych paneli i falownika - wytrzymałość mechaniczna, produkty renomowanych producentów, długość gwarancji produktowych

 

Jak obniżyć koszty instalacji?

Po przeanalizowaniu wszystkich danych zgromadzonych podczas badania powstało kilka praktycznych porad dla inwestorów, którzy planują w przyszłości zakup instalacji fotowoltaicznej.

1. Dach jednospadowy o nachyleniu 30-40 stopni – taki dach tworzy najbardziej sprzyjające warunki dla montażu fotowoltaiki. 59% badanych firm zadeklarowało, że dach płaski podnosi koszty instalacji. Jeśli chodzi o pokrycie dachu, to najlepsza jest blachodachówka.

2. Kierunek południowy – wydajność instalacji będzie największa w przypadku dachu skierowanego na południe.

3. Miejsca niezacienione – spore utrudnienia może spowodować cień padający na panele. Należy upewnić się, że w pobliżu nie ma żadnych wysokich drzew, które mogłyby przykrywać instalację.

4. Moc instalacji – istotne jest odpowiednie dobranie mocy do potrzeb gospodarstwa domowego. Im większa instalacja, tym korzystniejsza będzie cena za 1 kWh. Jednocześnie jeśli moc przekroczy 10 kW, wówczas z sieci można odebrać już nie 80%, a 70% wygenerowanej mocy. W tej kwestii pomocą służą oczywiście specjaliści.

5. Panele monokrystaliczne – to opcja droższa, ale bardziej wydajna niż ogniwa polikrystaliczne. Pozwoli zaoszczędzić na kosztach konstrukcji i robocizny, ponieważ cała instalacja zajmie znacznie mniej przestrzeni.

6. Dobrej jakości inwerter – w przypadku inwertera (falownika) warto zainwestować nieco więcej i wybrać lepszej jakości urządzenie, ponieważ jest to najbardziej awaryjny element instalacji.

7. Łatwy dostęp – w przypadku awarii systemu, dużym ułatwieniem będzie, jeśli instalacja będzie łatwo dostępna. To przyspieszy ewentualne naprawy, tym samym skracając długość przestoju w produkcji prądu.

Poza wszystkimi technicznymi parametrami instalacji, warto też zwrócić uwagę na wszelkie dostępne możliwości dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych.

 

Dane pochodzą z „Ankiety o cenach fotowoltaiki”, realizowanej przez Oferteo.pl i Murator.pl. Badanie ankietowe przeprowadzono w marcu 2021 roku metodą CAWI na próbie 275 firm montujących panele fotowoltaiczne.