SunSmart Blog Długowieczność paneli fotowoltaicznych - od czego zależy

03.05.2021, 00:00
Długowieczność paneli fotowoltaicznych - od czego zależy

Instalacja fotowoltaiczna to koszt kilkunastu do kilkudziesięciu tys. złotych. Największą część, bo prawie 35% stanowi cena za panele - ich jakość decyduje o długowieczności instalacji. Moduły fotowoltaiczne są wystawione przez cały czas na ekstremalne warunki pogodowe i najtrudniej jest je w razie awarii wymienić. Jak wybrać trwałą podstawę Twojej instalacji fotowoltaicznej?

Amerykańskie laboratorium PVEL od 10 lat testuje panele sprzedawane przez 75 różnych producentów. Trwałość różni się diametralnie w zależności od technologii wykonania. Podczas badania w laboratoriach PVEL panele poddawane są trzykronie obciążeniu od ciśnienia 2400 Pa, odpowiadającemu grubej pokrywie śnieżnej lub jednostajnemu działaniu wiatru o huraganowej sile. Za każdym razem ciśnienie oddziałuje z góry, a następnie z dołu przez godzinę. Druga runda testu odbywa się pod niższym ciśnieniem (1000 Pa), ale obejmuje aż 1000 cykli. W wyniku długotrwałego "trzepotania" modułem ewentualne pęknięcia rozchodzą się i pogłębiają.

Kruchość dotyczy wszystkich ogniw z kryształami krzemu. Trochę lepiej wypadają moduły o mniejszej powierzchni (dzięki temu, że są sztywne) oraz te wyposażone w małe, ale gęściej połączone ogniwa. Najmniej wrażliwe są rzadko już spotykane panele wykorzystujące tellurek kadmu (CdTe). Kolejnym zjawiskiem przyspieszającym pękanie są wahania temperatury. W słońcu wnętrze panelu nagrzewa się do temperatury nawet 60-70°C, a nocą schładza poniżej temperatury otoczenia. Podobnie w dzień z przejaśnieniami, gdy co chwila tarczę Słońca przesłaniają płynące po niebie cumulusy. W wyniku zmian temperatury każde ogniwo rozciąga się i kurczy o ułamek milimetra, ale nie równomiernie. Przy ogrzaniu najbardziej chce się wydłużyć metalowy pasek odbierający prąd z warstwy krzemu. Powstają naprężenia. Jeśli ogniwo było wcześniej uszkodzone (np. przez wiatr), pęknięcia rosną. Badanie PVEL obejmują 50 cykli przy ekstremalnych różnicach temperatur (od -40°C do +85°C). Dodatkowo przeprowadza się 10 prób przy wysokiej wilgotności – po wystawieniu na wysoką temperaturę i wilgotność panel jest szybko zamrażany. Zmiany temperatur pogłębiają pęknięcia na styku krzemu i metalu. 

 

Jakość modułu to jedno, poza jakością samego panelu liczy się też wybór inwertera i staranność montażu. Falownik to serce instalacji, na bieżąco kontroluje pracę modułów oraz zarządza nadprodukcją energii oraz wykrywa awarie na połączeniach instalacji. 

Decydując się na wybór długowiecznej i bezawaryjnej instalacji należy skupić się nie tylko na cenie - ważny jest każdy komponent instalacji!

 

RANKING PRODUCENTÓW PANELI FOTOWOLTAICZNYCH wg PVEL:

  

źródło: portal wysokienapiecie