SunSmart Blog 3 kluczowe fakty, które warto poznać przed montażem paneli fotowoltaicznych

23.09.2021, 10:14
3 kluczowe fakty, które warto poznać przed montażem paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to coraz bardziej popularne rozwiązanie, postrzegane przede wszystkim jako całkiem opłacalna inwestycja. Jak przekonują eksperci, w Polsce panują bardzo dobre warunki dla pracy tego typu instalacji, a proces produkcji prądu z energii słonecznej generuje nie tylko konkretne oszczędności, ale i jest ekologiczny. Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych, zanim zdecydujemy się na taką właśnie inwestycję? Jak sprawdzić koszt montażu instalacji i czy to się opłaca? Te 3 fakty z pewnością pomogą nam dokonać wyboru.

Porównanie cen montażu instalacji fotowoltaicznych jest bardzo proste

Z pewnością kwestiami, które każdego inwestora interesują najbardziej będą koszt montażu instalacji, prognozowane średnie miesięczne rachunki za prąd, czy też ilość prądu, jaka może zostać wyprodukowana przez zamontowane panele słoneczne w danej lokalizacji. Jak dotrzeć do tego typu informacji i uzyskać rzetelne dane? Okazuje się, że sprawa jest całkiem prosta. Wystarczy skorzystać w tym zakresie z dobrej porównywarki internetowej. Istotne jednak, aby dokonując kalkulacji wziąć pod uwagę to, gdzie mieszkamy, tj. w jakiej miejscowości realizować będziemy naszą inwestycję. Dla przykładu wyszukując rozwiązania, jak panele fotowoltaiczne Rzeszów, kalkulacja obejmie zarówno lokalne oferty producentów fotowoltaiki, jak i warunki lokalizacyjne dla montażu w zakresie nasłonecznienia. We wspomnianym przykładzie zasoby słoneczne Rzeszowa określa się na poziomie 1150 kWh na każdy metr kwadratowy rocznie. To bardzo korzystne warunki dla działania paneli fotowoltaicznych i tym samym opłacalności całej inwestycji.

Dach i grunt to najlepsze miejsca dla instalacji fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu, dużego garażu, czy wiaty zapewnia ich bezpośredni dostęp do promieni słonecznych, bez ryzyka zacienienia. W tym przypadku warto pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, dachy o niższym nachyleniu mają wyższą sprawność latem, zimą dachy o wyższym nachyleniu. Po drugie, najlepszy kąt nachylenia paneli określa się biorąc pod uwagę warunki lokalizacyjne i stopień nasłonecznienia danego miejsca. Dla przykładu w opcji panele fotowoltaiczne Rzeszów będzie to kąt 35 - 38 stopni.

Nieco mniej popularnym wariantem montażu paneli jest grunt. Przewagą takiego rozwiązani jest możliwość ułożenia paneli pod idealnym kątem i kierunkiem względem słońca.

Wbrew pozorom wysokie temperatury nie sprzyjają fotowoltaice. Warto wziąć pod uwagę także kierunek ustawienia paneli

Skierowanie paneli słonecznych na południe to optymalne rozwiązanie dla uzyskania najwyższej wydajności instalacji. W zakresie oddziaływania temperatur, lepszym wariantem będzie miejsce dobrze nasłonecznione jednak chłodniejsze, nie narażone na ekstremalne, upalne temperatury. Na wydajność instalacji może wpływać także brud i kurz osadzający się na panelach, Dlatego zaleca się ich czyszczenie przynajmniej raz w roku.