SunSmart Blog Optymalizatory Huawei, czym się różnią od konkurencji?

21.07.2021, 09:30
Optymalizatory Huawei, czym się różnią od konkurencji?

Patrząc na zaawansowaną technologię zastosowaną w falownikach Huawei. Przyglądamy się dziś argumentom przemawiającym na korzyść wybrania optymalizatorów marki Huawei.

Zasadniczą różnicą między optymalizatorem Huawei, a optymalizatorami innych producentów, są tryby pracy. Optymalizatory konkurencji pracują praktycznie zawsze w trybie optymalizacji (najczęściej w trybie obniżania napięcia i podnoszenia prądu lub rzadziej, zarówno w trybie obniżania oraz podnoszenia napięcia).  

Optymalizatory Huawei pracują, wykorzystując dwa niezależne tryby: 

  • Tryb bocznikowania (bypass) - optymalizator w trybie bocznikowania pozwala na optymalizację pracy stringu na poziomie MPPT inwertera i nie zmienia napięcia ani prądu pracy modułu
  • Tryb obniżania napięcia (buck lub step-down) - optymalizator w trybie pracy, podnosi prąd wyjściowy do wartości optymalnego prądu łańcucha, aby osiągnąć punkt mocy maksymalnej.

 

 

W trybie bocznikowania optymalizator posiada prawie 100% sprawności i jest dla instalacji zasadniczo przezroczysty, czyli nie zmienia prądu modułu, ani praktycznie nie zmienia jego napięcia. W przypadku większości instalacji, ten tryb pracy będzie dominującym trybem pracy. Ponieważ optymalizator nie przetwarza energii, wydłuża się jego żywotność i zmniejsza współczynnik awaryjności.

W trybie pracy (lub inaczej mówiąc – trybie obniżania napięcia), optymalizator ma sprawność niższą niż 100%, ale nadal wysoką, ponieważ wynoszącą około 99-99,5%. W tym trybie optymalizator będzie pracować zawsze w sytuacji zacienienia, dużego stopnia zabrudzenia, wysokiego niedopasowania termicznego oraz fabrycznego (występującego w przypadku niskiej jakości modułów).

Optymalizatory Huawei to nie tylko powyższe funkcjonalności i cechy. Dodatkową funkcjonalnością wyróżniającą rozwiązanie Huawei na tle konkurencji, jest możliwość wykrywania i przerywania łuku elektrycznego na poziomie modułu. Łuk elektryczny powstający w obwodzie prądu stałego to bardzo niebezpieczne zjawisko. Temperatura w miejscu powstania łuku może sięgnąć nawet 3000°C i jeśli tylko dostarczana jest energia słoneczna do generatora, to łuk nie zostanie samoczynnie przerwany powodując ogromne zagrożenie pożarowe. 

Nowe serie falowników Huawei (L1/M0/M1/M2) posiadają wbudowane zabezpieczenie AFCI, zgodne z normą UL 1699B oraz IEC 63027. AFCI to układ wykorzystujący elementy sztucznej inteligencji, dokonujący analizy harmonicznych prądu stałego i pozwalający przerwać przepływ tego prądu jeśli w widmie (spektrum widma prądu wyładowania łukowego zbliżone jest do spektrum szumu białego, a jego energia koncentruje się wokół zakresu częstotliwości 10-100kHz) wykryte zostaną wzorce mogące wskazywać na powstanie łuku w obwodzie DC falownika. 

W tej sytuacji falownik rozłącza obwód DC w czasie krótszym niż 2s i generuje alarm, wskazując miejsce wystąpienia łuku z dokładnością do modułu (w przypadku instalacji z pełną optymalizacją). Zadaniem instalatora jest wówczas łatwo i sprawnie usunąć problem oraz ponownie uruchomić instalację.

 

zródło: portal Gram w zielone.